Kategorie
Miasta

Sanok

Kultura, czyste powietrze, przyroda. Sanok jest miastem położonym u stóp Bieszczad w dolinie rzeki San, od której pochodzi jego nazwa. Historią swoją sięga nawet IX w., a prawa miejskie uzyskał w 1339 roku. Najstarsza część Sanoka położona jest na wzgórzu, którego najwyższym punktem jest Góra Parkowa (364 m n.p.m.). Sanok jest miastem, które ze względu na swoje położenie, stanowi doskonałą bazę wypadową w Bieszczady i Beskid Niski oraz miejsce wypoczynku nad czystymi wodami Sanu, po którym organizowane są również spływy kajakowe. Z samego miasta komunikacją autobusową można dotrzeć do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który jest największą atrakcją turystyczną regionu. W mieście znajduje się bogata baza noclegowa obejmująca pola namiotowe, schroniska, kwatery prywatne i hotele.

Atrakcje:

  • W samym mieście warto zwiedzić Zamek renesansowo-klasycystyczny zbudowany na wzgórzu (317 m n.p.m.) obok którego przepływa San oraz znajdujące się w nim Muzeum Historyczne (galeria ikon z bardzo bogatym zbiorem), a także usytuowaną nieopodal galerię dzieł Zdzisława Beksińskiego (Zajazd przy ul. Zamkowej), artysty malarza i grafika pochodzącego z Sanoka, któremu to podarował dzieła wchodzące w skład tejże niezwykłej wystawy. Jego prace będące starannym malarstwem fantastycznym wprowadzają niepowtarzalną atmosferę grozy, tajemniczości, są pełne symboli i katastroficznych wizji.
  • Spośród pozostałych zabytków szczególnie warto zwiedzić skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego a także: Katedralną Cerkiew Prawosławną św. Trójcy z 1784 r., Kościół i klasztor oo. Franciszkanów z lat 1632-40 i Ratusz miejski z XVIII w. wraz ze starówką.

Czy wiesz że…::

Sanok leży na szlaku przygód dobrego wojaka Szwejka. Jak do tej pory wszelkie próby odnalezienia funkcjonującego “domu uciech wszelakich”, w którym ordynans 11 kompani marszowej odszukał pijanego porucznika Duba, zakończyły się fiaskiem. Z niecierpliwością czekamy na rekonstrukcję tej szlachetnej i społecznie potrzebnej instytucji.

Galeria zdjęć z 2009 roku