Kategorie
Miasta

Legnica

Żyjący w II wieku grecki astronom Ptolemeusz wymienia plemię Lugiów oraz miejscowość Lugidunum którą niektórzy historycy utożsamiają z Legnicą. Pierwsze ślady osadnictwa słowiańskiego na terenie obecnego miasta pochodzą z VIII wieku, gdzie Legnica była centralnym grodem plemiona Trzebowian.
Nazwa po raz pierwszy pojawiła się w dokumencie pisanym Bolesława Kędzierzawego w 1149 roku.
W 1241 roku rozegrała się tu słynna bitwa pod Legnicą gdzie wojska polskie mimo wsparcia ze strony takich zakonów rycerskich jak Joannici i Templariusze ponieśli klęskę. W 1248 roku Legnica stała się stolicą Księstwa Legnickiego, a w 1264 dostała prawa miejskie na prawie magdeburskim. W 1329 roku Legnica stała się lennem czeskim. Dzięki usytuowaniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Niemiec, poprzez Wrocław i Kraków do Kijowa oraz z Wielkopolski na Południe nastąpił rozwój handlu i rzemiosła. W 1675 r. zmarł ostatni książę piastowski Jerzy Wilhelm, co sprawiło, że miasto dostało się pod bezpośrednie panowanie Habsburgów.
W 1740 roku na wskutek wojen Prus z Austrią miasta dostało się pod panowanie Pruskie. W okresie tym miasto stało się garnizonem, m.in. 7 Pułku Grenadierów im. Króla Wilhelma I. W 1945 roku Legnica wróciła do Polski.
W latach 1945-1993 w Legnicy znajdowało się Dowództwo Północnej Grupy Wojsk Armii Czerwonej, z tego powodu zniszczono wiele zabytkowych obiektów by wybudować obiekty dla stacjonujących tu wojsk (urbanistyczny układ oraz fragmenty murów miejskich).

Atrakcje:

  • Zamek Piastowski w Legnicy to jeden z najstarszych zamków znajdujących się na terenie Polski. W 1241 roku budowla skutecznie obroniła się przed oblegającymi go Mongołami. Zamek książęcy w Legnicy był w XII i XIII wieku jedną z dwóch głównych rezydencji władców Śląska.
  • Mauzoleum Piastów Śląskich w Legnicy – mauzoleum książąt legnicko-brzeskich przy kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy.
  • Nowy Ratusz.
  • Stary Ratusz.
  • Park Miejski.

Ciekawostki:

W Legnicy urodziły się aktorki Anna Dymna i Marzena Kipiel-Sztuka znana jako żona Ferdynanda Kiepskiego. Ponadto urodził się też aktor Tomasz Kot, Mariusz Lewandowski – były piłkarz, reprezentant Polski.

Galeria zdjęć z 2011 roku :