Kategorie
Atrakcje

Jeziorka Duszatyńskie

Duszatyn, to niewielka bo licząca zaledwie kilka domów osada, położona 7 km od Komańczy. Podobnie jak wiele innych tego typu małych wiosek w Bieszczadach praktycznie odcięta jest od świata. Jedyna czynna droga to liczący około 6 km leśny dukt, który prowadzi z Komańczy. Od strony Mikowa droga kończy się na rzece i choć miejscowi drwale pokonują ten bród “maluchami” to normalna przejażdżka przez to miejsce nie jest “supportowana” przez Krajową Dyrekcję Dróg i Autostrad, jak również wątpliwe, czy ubezpieczyciel pokryłby koszty naprawy zawieszenia.
4 km od Duszatyna na zboczu góry Chryszczatej znajduje się jedna z największych w Polsce osobliwości przyrodniczych. Są to dwa jeziorka, powstałe w 1907 r. wskutek zatamowania odpływu potoku Olchowatego przez osuwające się po ulewnych deszczach masy skał i ziemi. Jeszcze w latach 20-tych XX wieku powierzchnia tych jeziorek była dwukrotnie większa, ulegały jednak stopniowemu zamulaniu przez wpływające do nich strumienie. Dojście do tego miejsca czerwonym szlakiem z Komańczy przez Prełuki i Duszatyn na Chryszczatą (997 m n.p.m.) zajmuje ok. 2,5 godziny.
Jeśli zaryzykujesz jazdę przez Mików lub Komańczę, podejście szlakiem zajmuje ok. 1,5 godziny.
Z ciekawostek dotyczących tego miejsca jedna zasługuje na wspomnienie. Pierwotnie tych zbiorników wodnych było trzy. Brak trzeciego to wątpliwa zasługa ówczesnego właściciela tych ziem – hrabiego Potockiego, który chcąc szybko wyłowić znajdujące się tam ryby nakazał spuścić z niego wodę. Jego łupem padło 20 pstrągów… nic dodać nic ująć.

Galeria zdjęć z 2009 roku :