Kategorie
Miasta

Jelenia Góra

Miasto położone w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej nad rzeką Bóbr. Od zachodu otaczają miasto Góry Izerskie, od północy Góry Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, a od południa Karkonosze.
Prawdopodobnie na terenie miasta istniał nieznany z nazwy słowiański gród, którego założenie polska tradycja przypisuje Bolesławowi III Krzywoustemu w 1108 roku. Dziś to miasto znane jest przede wszystkim jako uzdrowisko, które tak naprawdę znajduje się w jednej z jego dzielnic – Cieplice. Początki uzdrowiska sięgają czasów słowiańskiego plemienia Bobrzan. Historycznie odkrycie źródeł cieplickich przypisywane jest księciu Bolesławowi Wysokiemu, który odkrył je w 1175 roku. Lecznicze właściwości tutejszych wód przyciągały chorych nawet z odległych stron. Prawdopodobnie dlatego w 1281 roku książę Bernard Lwówecki darował szpitalnemu zakonowi Joannitów ze Strzegomia „Calidusfons”, czyli „Ciepłe źródło” oraz 250 łanów ziemi w okolicy.

Atrakcje:

  • Jeleniogórska starówka, której prawdziwymi perłami są: Ratusz wraz z przyległymi kamieniczkami, fontanna oraz fragmenty murów obronnych.
  • Pałac Schaffgotschów (Jelenia Góra–Cieplice) – wzniesiony w latach 1784-1809 przez rodzinę Schaffgotschów. Niestety należący do Politechniki Wrocławskiej obiekt jest praktycznie zamknięty dla swobodnego zwiedzania.
  • Galeria i Teatr Zdrojowy – zbudowane na przełomie XVIII i XIX wieku. Wewnątrz urządzono funkcjonującą do dziś restaurację, czytelnię oraz salę koncertową.
  • Barokowy kościół św. Jana Chrzciciela – zbudowany w latach 1712-1714.
  • Położony na przedmieściach miasta zamek Chojnik, którego założycielem był ostatni z niezależnych piastów Śląskich – Bolesław Rogatka.
  • Uzdrowisko Cieplice

Galeria zdjęć z 2009 roku :

[Best_Wordpress_Gallery id=”2304″ gal_title=”Jelenia Góra”]